counter create hit

Senarai Harga Kayu Mengikuti Size Malaysia Terkini 2023

Kayu adalah bahan binaan yang digunakan secara meluas Malaysia.

Walaupun ia boleh digantikan oleh beb  erapa bahan alternatif lain, tetapi kelebihan penggunaannya membuat kayu masih digunakan.

Tidak hairanlah bahawa, harga kayu sehingga kini masih sangat kompetitif dengan bahan lain.

Mahu tahu Harga Kayu Malaysia? Jom kita semak Senarai Harga Kayu Murah Malaysia.


Jenis Kayu

Berikut terdapat beberapa jenis kayu yang perlu anda ketahui di pasaran Malaysia, iaitu:

1. Kayu Keras Berat (Heavy HardWood)

Kayu Keras Berat (Heavy HardWood)

Kayu binaan berat hingga sangat berat antara ketumpatan 800 hingga 1,120 kg / m3 udara kering (atau pada kandungan lembapan 15%).

Mereka secara semula jadi tahan lama dan oleh itu boleh digunakan dengan selamat tanpa rawatan pengawet.

Walau bagaimanapun, kayu sap kayu ini tidak tahan lama.

2. Kayu Keras Sederhana (Medium Hardwood)

Kayu Keras Sederhana (Medium Hardwood)

Kayu binaan sederhana berat hingga berat antara ketumpatan dari kira-kira 720 hingga 880 kg / m3 udara kering (atau pada kandungan lembapan 15%).

Sesetengah kayu di bawah klasifikasi ini sebenarnya berat dan cukup kuat untuk diklasifikasikan sebagai Kayu Keras Berat.

Tetapi mereka tidak mempunyai ketahanan semula jadi yang mencukupi apabila terdedah kepada cuaca atau bersentuhan dengan tanah dan rawatan dengan pengawet diperlukan sebelum digunakan.

Kebanyakan mereka, bagaimanapun, secara semula jadi tahan lama di negara-negara sederhana di mana agen pemusnah kayu kurang aktif.

3. Kayu Keras Ringan (Light Hardwood)

Kayu Keras Ringan (Light Hardwood)

Sertakan semua berat yang agak ringan dan kayu lembut dengan ketumpatan antara 400 hingga 720 kg / m3 udara kering (atau pada kandungan lembapan 15%).

Secara amnya, tidak tahan lama secara semula jadi di iklim tropika, ada yang agak tahan lama di kawasan sederhana.

4. Kayu Lembut (Soft Wood)

Kayu Lembut (Soft Wood)

Merujuk kepada kayu konifer, yang kekurangan serat, kapal, dan lain-lain.

Terdapat sangat sedikit kayu lembut yang mempunyai kepentingan komersial Malaysia.

5. Kayu Getah

Kayu Getah

Kayu sap atau getah ini juga antara kayu tahan lama dan dikimpal kerana ia berat dan dimampatkan.

Tetapi, teksturnya licin dan lembut dan hanya tumbuh di Eropah, Jepun dan Amerika.

Warnanya juga kuning pucat hingga kuning kemerahan. Kayu ini sesuai untuk perabot, menyambung bingkai, panel, lantai, pintu dan pagar.

Oleh kerana warnanya yang terang dan lembut, perabot getah lama digunakan untuk perabot kecil, tetapi jika ia terkena gaya, lawa juga diletakkan di dapur.

6. Papan Lapis

Papan Lapis

Jenis kayu yang paling pelbagai fungsi dan boleh digunakan untuk pelbagai keperluan adalah kayu lapis.

Penggunaannya boleh untuk partition bilik sementara, papan, lapisan meja, dan sebagainya.

Kayu lapis itu sendiri boleh dibezakan lagi menjadi beberapa jenis, iaitu:

  • Kayu Lapis Soft Wood.
  • Kayu Lapis Hard Wood.
  • Kayu Lapis Partikel Board.
  • Kayu Lapis Blockboard.

7. Medium Density Fiberboard (MDF)

Medium Density Fiberboard (MDF)

Kayu MDF iaitu sejenis kayu yang diproses yang diperbuat daripada cip kayu yang dipadatkan.

Kayu MDF ini dijual dalam bentuk kepingan yang menyerupai kembar tiga atau papan.

Kemudian, kayu MDF ia boleh diproses semula menjadi perabot berfungsi.

Berdasarkan ketumpatannya, kayu MDF lebih unggul berbanding kayu lain yang diproses seperti kayu HDF dan papan zarah.

Kayu MDF ini mempunyai ketumpatan sederhana supaya ia tidak mudah pecah dan bengkok.

Walaupun kayu HDF mempunyai ketumpatan tinggi sehingga mudah pecah dan papan zarah dengan tahap ketumpatan rendah akan mudah dibengkokkan atau rosak kerana terlalu fleksibel.

Kelebihan kayu MDF iaitu tekstur permukaan lebih licin berbanding papan lapis atau multiplex kayu supaya ia selesa untuk disentuh dan tidak perlu diampelas semula apabila ia akan terbentuk.

Proses lukisan juga menjadi lebih mudah kerana seluruh permukaan boleh dilindungi sepenuhnya. Satu hingga dua lukisan sudah cukup.

Ikatan serat di dalam papan kayu MDF ini sangat kuat kerana ia bukan sahaja terpaku, tetapi juga tekanan yang digunakan.

Walaupun dijual dalam saiz yang besar, kayu MDF ini tidak akan mudah pecah dan rosak seperti papan kayu lain yang diproses.

Kayu MDF juga terkenal kerana mempunyai penyerapan bunyi yang baik jadi ia sesuai untuk digunakan sebagai bingkai untuk peralatan sistem bunyi atau digunakan sebagai partition dalam studio muzik.


Senarai Harga Kayu

Senarai Harga Kayu

Harga kayu yang disenaraikan di bawah adalah harga indikatif yang telah diperolehi daripada syarikat-syarikat terpilih di Semenanjung Malaysia.

Harga ini adalah sebagai panduan sahaja dan senarai harga yang dikemukakan oleh pembekal berbeza mengikut spesifikasi, saiz, dan gred.

BALAK/TONKAYU GERGAJI/m3
18″ UPGMSSTRIPSSCANTLINGS
KAYU KERAS BERAT
Chengal5,0407,0625,6508,475
Balau3,4103,1432,6553,023
Balau Merah2,0802,8532,5142,698
Merbau3,6303,0583,2343,814
Campuran Kayu Keras Berat9509891,0951,158
KAYU KERAS SEDERHANA
Keruing1,6502,0551,7512,246
Kempas1,6502,3312,0202,465
Kapur1,7301,7441,4342,069
Mengkulang1,3301,8291,4052,034
Tualang1,4502,1681,7512,140
KAYU KERAS RINGAN
Meranti Merah Tua1,8802,0551,7732,556
Meranti Merah1,6301,9211,6602,112
Meranti Kuning1,4601,7091,2151,808
Meranti Putih1,4101,9841,4551,977
Mersawa1,5401,8711,4972,006
Nyatoh1,7401,9841,9072,112
Sepetir1,6701,6741,4121,794
Jelutong1,5201,7441,3061,907
Campuran Kayu Keras8809041,0451,186
KAYU GETAH
Hevea brasiliensis
BALAK/TONKAYU GERGAJI/m3
2201″ X 1″2″ X 2″3″ X 3″4″ X 4″
1,2431,3511,4091,527
PAPAN LAPIS 4′ X 8′
(RM per piece)
4mm6mm9mm12mm
19.4028.7047.3052.90
MDF 4′ X 8′
(RM per piece)
4mm6mm9mm12mm
14.9019.8034.2039.70

NOTA: Harga kayu balak di batau. Harga kayu gergaji, papan lapis, MDF dan kayu sap (Hevea brasiliensis) adalah harga di kilang penapisan. Harga ini adalah sebagai panduan sahaja.


Cara Memilih Kayu

Cara Memilih Kayu

Walaupun kualiti kayu dapat dilihat dari jenis kayu yang digunakan.

Tetapi ketika membeli masih perlu memberi perhatian kepada kualiti dari segi pemprosesan dan ketahanan.

Beberapa petua yang mesti dipertimbangkan sebelum membeli kayu untuk bahan binaan rumah termasuk:

  • Pilih kayu yang mempunyai tekstur licin dan pemprosesan yang kemas.
  • Pastikan kayu tidak berongga dan mempunyai rongga di bahagian tertentu.
  • Pilih kayu yang kering sama rata ke bahagian dalam supaya ia tidak mudah mengecut apabila digunakan.
  • Jangan beli kayu yang mempunyai corak mata di permukaannya.
  • Pastikan warna pada kayu dipadankan atau tidak berjalur.

Itulah beberapa senarai Harga Kayu Malaysia yang mesti anda ketahui.

Semoga maklumat di atas dapat membantu dan bermanfaat untuk anda semua. 😀

Leave a Comment